Jak odemknout Gradient Mesh v Inkscape 0.91

Gradient Mesh je velice užitečný nástroj, který Inkscape dosud neuměl a my ho mohli ostatním pouze závidět. Můžeme v tom pokračovat, protože to co vám ukážu má tunu omezení, ale jak je vidět, blýská se na lepší časy. Gradien Mesh totiž v Inkscape je, jen je prostě schovaný. Což mi připomíná, že bych ta nastavení měl prolézt pořádně :) 

 

Každopádně schovaný Gradient Mesh můžete normálně používat, a to pomocí klávesové zkratky. Stačí vlézt do nastavení programu > Interface > Keyboard shortcuts a zde najít příslušné nastavení. Jmenuje se Mesh a je v záložce Content. Abyste to nemuseli pracně hledat, napište do vyhledávacího pole nahoře slovo "toolmesh" a měla by vám tam zůstat právě tato jedna volba. 

Teď už stačí klepnout vpravo vedle nápisu Mesh a zadat klávesovou zkratku, která zatím není použitá. 

Samotný Gradien Mesh je velice jednoduchý nástroj. Obsahuje možnosti rozložení gradientu do čtverce a kruhu + počet linek, které mixovaný gradient tvoří ve vodorovném a svilém směru, případně v kruhu - viz. obrázek níže.

 

Samotné barvy pak volíte po kliknutí na čtvercové body, zatímco ty kruhové slouží jako táhla pro rozmazávání gradientu.

Za mě to funguje perfektně a vyhrál jsem si. 

Proč není Gradent Mesh už v ostré verzi? Tak například můžete zapomenout na jeho uložení ve vektorech - resp. PDF. Prostě to ještě neumí. Pro export ale můžete použít kvalitní PNG a tisk tím ošálit. Příprava pro web nebo pouze ilustrace by měly jít bez problémů. Ve článcích na toto téma se píše i něco o nestabilitě, ale já jsem osobně nic takového nezaznamenal, tedy ne víc než normálně. 

zdroj