Jak používám vrstvy a skupiny vrstev v Inkscape

S vrstvami to v Inkscape vypadá tak, že je obsahuje, ale je to trochu nouze. Nepodporuje žádné pokročilejší nastavení, štítkování, svazování a podobné vymoženosti, které by určitě nejeden z nás neodmítl. I když... Nedávno jsem na Gimp fóru na dotaz ohledně označení více vrstev dostal odpověď "A k čemu by to bylo dobré?" - Budete se divit, ale je to skvělé :), takže snad někdy do budoucna jak v Inkscape, tak Gimpu.

Proč vlastně dělat ve více vrstvách? 

Možností je několik a vesměs jsou trochu, nebo úplně jiné než je tomu u bitmap. Můj hlavní důvod jsou fáze tvorby. Ne vždycky totiž tvoříte hned vektory a ne vždycky hned ty finální. Stane se vám, že logo, skicu, cokoli překreslujete i několikrát a přesně pro tenhle případ používám dvě vrstvy Final a Odpad

  • Final - slouží přesně tomu jednomu konečnému dílu, které uložím a pošlu klientovi.
  • Odpad - nemusí být nutně špatný, ale prostě si vytáhl kratší sirku. Je to vrstva, kterou mám takříkajíc pro sebe, na horší časy a kam schovávám ty hotové části grafiky, které se mi z nějakého důvodu nakonec nezdály.

Výhoda vrstev tkví v tom, že to, co zrovna nepotřebujete, můžete normálně ukrýt. Zneviditelníte vrstvu a program si oddechne, protože už nemusí počítat s tisíci křivkami, na které vy ani nesáhnete. A když píšu tisíce, myslím tisíce. Mnohdy se stane, že taková kresba má stovky uzlů a vy máte v odpadu dvacet variant. 

Kromě Odpadu a Final používám osobně ještě několik vrstev, které využije jak kdo.

  • Pro webdesign a řezání webu existuje speciální vrstva Web Slicer v níž se všechny objekty mění na řezy. Jejich vytváření obstarává Extension >> Web >> Slicer. O sliceru si můžeme říci jindy, pokud bude zájem. Každopádně to s těmi řezy není tak jednoduché, protože by měly mít v poznámce několik hodnot určujících výslednou podobu rozřezané grafiky. 

Osobní vrstvy jsou pak:

  • Moody - jsou vrstvou, ve které shraňuji různé inspirační obrázky.Většinou ji zobrazuji jen v případě, kdy potřebuji napodobit nějaký styl a chci vidět vzor přímo vedle kresleného objektu.
  • Skica - je místo pro naskenované skicy tužkou.
  • Rozděláno - je něco jako odpad, ovšem zde končí části děl, ke kterým se chci vrátit a zkusit ještě jinou cestu pokud zbyde čas.

Se skupinami se to má tak, že skupinou je každá vrstva, která má podvrstvu. Podvrsvu vytvoříte tak, že v dialogu nové vrstvy vyberete příslušnou položku ovšem tím to končí. Pokud byste chtěli jednu vrstvu přesunout pod jinou, máte s dialogem vrstev smůlu. To samé platí i obráceně. Naštěstí je tu XML editor. 

Jelikož je SVG, pracovní formát Inkscape napsáno v značkovacím jazyce XML, není absolutně problém v něm cokoli upravit. Ať jde o názvy vrstev, přechodů, ID objektů či podobně. A kromě všeho ostatního zde jde právě manipulovat s pozicí vrstev a jejich vnořováním.

V základu to vypadá asi takto: 

Všechny vrstvy mají vlastní značku, vlastní ID a Label, tedy vámi udělený název. Podvrstvy se vyznačují tím, že jsou odsazené od svých rodičovských elementů a právě odsazením se v kombinaci s přeskupováním v dialogu vrstvy dostanete ke kýženému výsledku. K odsazování kusů kódu XML slouží dvojice nenápadných šipek vpravo a vlevo, které jsou umístěny v horní části dialogu XML editoru.

Použití odsazení jedné z vrstev vidíte na posledním obrázku.

 

 Vidíte, že odsazovat a vytvářet tak skupiny můžete skoro do nekonečna. Stejně tak je to ale obráceně. Pokud se rozhodnete některou z vrstev vrátit do hlavního proudu a učinit z ní finální, můžete. Což je koneckonců další důvod, proč používat nejen vrstvy, ale i skupiny. 

Comments

Zmíněnému povídání o rozšíření "Web Slicer" bych byl rád – přijde mi to poměrně komplikované, zkušená rada byse určitě hodila :-)

Jak jednoduše změnit vrstvu u objektu? Nakreslím něco ve vrstvě A a později přijdu na to, že to potřebuji mít ve vrstvě B. Doufal jsem něco na způsob CADu, kdy objekt uchopím a kliknu si na vrstvu. Automaticky se mi u oběktu vrsta změní. Tady jsem nepřišel jak na to, tak musím vyjmout, překliknout se do vrstvy B a vložit. Když potřebuji, aby mi věci docela přesně navazovaly, musím pak posouvat...

Nevím jestli to není novinka ve verzi 0.91 ale v nabídce vrstev je možnost přesunout výběr do určité vrstvy . 

Ale i pokud máte starší verzi a výše uvedená možnost tam není, existuje CTRL+ALT+V což je Vložit v místě  a to by mělo plnit ten účel, tedy vložit bez posunu.